购物
Shopping
qù jíshì
去集市
Going to the Farmers Market
1. 请问 黄瓜 多少 钱 一 斤?
How much is the cucumber?
2. 10 块 钱 3 斤 。
10 yuan for 3 jin. (jin, a unit of weight
one jin equals to half kilogram)
3. 这些 菜 都 是 自家 地 里 种 的。
We planted these vegetables ourselves.
4. 我 家 的 梨 从 没 打过 农药。
Our pears are very sweet.
5. 这个 铁锅 怎么 卖?
How much is this iron pan?
6. 50 元 一 个 。
50 yuan each.
7. 能 便宜 点儿 吗?
Can it be cheaper?
8. 已经 是 最 低 价 了。
This is our lowest price.